právě se nacházíte • úvodní strananovinkyPremiéra hry "Bráškové"

Premiéra hry "Bráškové"


středa - 23. listopad 2011 - novinky * přidat komentář

Ve středu 16. listopadu na Mezinárodní den tolerance proběhla premiéra absurdní komedie Bráškové. Kdo nevěnoval pozornost slovu "absurdní", které bylo ve všech programech a na plakátech, byl možná překvapen, že s realitou běžného života mělo to, co se odehrávalo něco přes hodinu před jeho očima, málo společného. Ale jen zdánlivě, jak už to u absurdních komedií bývá. Princip rozhovorů a smysl představení je postaven na tom, co naopak známe z téměř každodenní zkušenosti. Jak často si vedeme svou, aniž bychom poslouchali toho s kým se bavíme? Jak často narazíme na blbce, který ví? Jak často musíme přijmout hru toho, kdo je v tu chvíli služebně výše? I o tom byla kome die o dvou "brášcích" a fachmanech, kteří přijdou k ing. Sanorovi dát mu jeho byt a dům "do figury". Hra, kde se divák snaží chytit alespoň na některých místech selského rozumu, vygraduje v naprosto absurdní závěr plný stěhování, zasypávání, opatlávání a jiných dekoračních technik. Je možné hru nepochopit a jít domů se slzami smíchu v očích. A je také možné jen zaraženě koukat a cestou domů rozjímat, že to celé vlastně mělo velký smysl. Hledání smyslu v absurditě je v divadle Navenek letos jen mírně prošlapaná pěšina, tak snad se to alespoň částečně podařilo. V hlavní roli se objevil dosavadní neherec šebánkovského ražení Luděk Pardubský, jemuž sekundovali naopak dva ostřílení komedianti Jiří Nebeský a Petr Píďan Stehlík. DK

* nahoru

Zde můžete přidat Váš komentář

( 1) Abee * pátek - 25.11 2011 v 11:37
Já jsem se celou hru bavila, pozornost se držela celou dobu na výši a rozhodně bylo na co se dívat i o čem přemýšlet.

O tom, že člověk se kolikrát radši omluví i za to, co neudělal, o tom, že v minulém režimu (a možná i v tom dnešním?) se klidně mohlo stát že někdo přijde a obrátí vám život naruby, o tom, všem, co je uvedeno v článku... A to je představa celkem skličující.

Jenže...mám pocit, že to musím přičíst na konto autorovi hry, ne jejímu provedení, ne formě, ale obsahu... A myslím, že se někomu klidně mohlo stát, že pro formu neviděl obsah.

Kdybych nevěděla, že se jedná o absurdní komedii, asi bych si spíš myslela, že je to hra s absurdní (ale nakonec běžnou) zápletkou, trochu vyhnaná do extrému v místech, kde by to ani nebylo potřeba.

Asi to bylo na mě moc civilní - herecky. Nebo málo, aby to mohlo vyznít Absurdně a ne jen absurdně.

Každopádně si myslím, že tohle konkrétní představení s konkrétními herci a scénou potenciál má a bude-li mít zájem být vypilováno, pak bude aspirovat na Absurdní komedii.

Jméno:
Příspěvek:
Kod: 9vulwk
 
Představení
Připravujeme tato představení

Žádné představení neplánujeme, zatím...

Repertoár

Škola pomluv


Režie Jan Losenický Napsal Richard B. Sheridan Divadlo Navenek začalo studovat tuto hru v roce 2004. Premiéra proběhla v Kadani koncem roku 2005.

Blázinec v prvním poschodí


Režie tohoto divadelního kusu s tématikou radostí a strastí mladých manželských párů se poprvé chopila Pavlína Košťáková s nemalou pomocí Sabiny Abee Tumpachové.

Duel


Režie tohoto divadelního kusu s tématikou radostí a strastí mladých manželských párů se poprvé chopila Pavlína Košťáková s nemalou pomocí Sabiny Abee Tumpachové.

Fraška o kádi


Fraška o kádi má neznámého tvůrce. Co víme je, že jde o starofrancouzskou farci z XIII. století a že ji přeložil Dr. Otakar Dubský.

Hasištejnské hradní hrátky


Připravil František Červený a Jan Losenický Výlet do historie hradu Hasištejn v roce 2005 Divadlo Navenek připravilo zajímavý víkend pro návštevníky zříceniny hradu Hasištejn. Proběhlo v roce 2005.

Kráska a Zvíře


Režie Jan Losenický Hra podle podle pohádky Františka Hrubína První hra divadla Navenek, která se poprvé hrála 15.10. roku 2004 v Kadani.

Mandragora


Připravil Josef Skotek Napsal Niccolo Machiavelli Divadlo Navenek začalo s přípravou hry koncem roku 2005. Premiéra proběhla v říjnu 2006.

O líných strašidlech


Pohádka „O líných strašidlech“ je vhodná pro děti do pátého ročníku základních škol.

O zlé princezně a třech mandarínech


Představení trvá hodinu a některé děti ke konci už reptaly, ale dospělí v pozornosti vytrvali. A bavili se, slyšet to bylo. Dětem se nejvíce líbil Broskvový Žok a jeho srandičky, rodiče ocenili kamiony s humanitární pomocí, efektní lampiony a vsuvku s potvrzením o legální zlodějině, kterou moderoval Šťastný Hoch.

Pašije


Již několik let naplňují kadaňskou Růžencovou kapli desítky diváků, kteří přišly zhlédnout originální provedení Pašijí, tj. hry vyprávějící o posledních dnech Ježíše Krista. A už nejenom v Kadani.

Případ Grendwal


Režie Milan Pučelík Napsal Pavel Dostál Divadlo Navenek začalo s přípravou hry začátkem roku 2007. Premiéra proběhla 15. února 2008.

První repríza Vernisáže


Vernisáž - první repríza 21.6. 2011

Sex noci svatojánské


V režii Milana Pučelíka se na osamělé farmě odehrává společný víkend tří párů. Excentrický vynálezce Andrew Hobbs (Jan Losenický) s manželkou Adrianou (Jana Kalová), jeho přítel doktor Maxwell Jordán (Jiří Nebeský) s milenkou Dulcy (Vendy Schonfeldová) a renomovaný stárnoucí filozof Dr. Leopold Sturgis (Milan Pučelík) se snoubenkou Ariel (Zuzka Bartošová).

Toulky minulostí Kadaně


Pořádalo město Kadaň ve spolupráci s divadlem Navenek Hradby ožily minulostí v roce 2005 Divadlo Navenek se za potpory městkého úřadu přeneslo do doby renesance a připravilo pro návštevníky mnohá překvapení.

Treperendy


Inscenace Treperend je poctou Carlu Goldonimu k 300. výročí jeho narození.
© 2004 - 2024 Divadlo Navenek Kadaň * Tvorba stránek www.nogod.cz *administrace - blig.cz
Warning: mysql_free_result() expects parameter 1 to be resource, null given in /www/navenek.cz/beta.navenek.cz/index-index.php on line 487